Jadorna Studio Sp. z o.o. – Projektowanie i zakładanie ogrodów

blog

Łąki pełne kwiatów

Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się ogrody naturalne, współgrające z naturą i otaczającym krajobrazem. Ważnym elementem takich ogrodów są barwne łąki kwietne.

Takie łąki mają szereg zalet. Są znacznie bardziej atrakcyjne i ciekawsze niż zielone, jednolite powierzchnie tradycyjnego trawnika. Nie wymagają częstego koszenia – kosi się je jedynie 1 – 3 razy w sezonie. Nie trzeba ich także nawozić ani odchwaszczać, odpada pracochłonna pielęgnacja  i ograniczone jest zużycie chemii. Kwiaty zapewniają pożywienie owadom, w tym także pożytecznym dla człowieka pszczołom i barwnym motylom. Łąka taka jest znacznie bardziej zróżnicowanym, a  przez to stabilnym ekosystemem niż trawnik.

Jednakże dzika łąka kwietna stanowi wyzwanie dla projektanta – trudno jest zgrabnie przejść od zagospodarowanej części ogrodu do dzikiego obszaru łąki. Trudny jest także dobór mieszanki w taki sposób, by łąka kwitła jak najdłużej, a rośliny były dostosowane do lokalnych warunków i nie były wypierane przez trawy.

Warto jednak włożyć nieco wysiłku, by osiągnąć takie efekty:

Wkrótce zapraszamy na dalszy ciąg cyklu o łąkach kwietnych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook