Jadorna Studio Sp. z o.o. – Projektowanie i zakładanie ogrodów

Ogrody

Ogród dla rodziny z dziećmi

Właściciele ogrodu zdecydowali się na jego całkowitą przeróbkę i zamianę zadbanej, ale niezaplanowanej przestrzeni w prawdziwy zielony salon dla rodziców, połączony ze wspaniałym placem zabaw dla dzieci.

Rodzina uwielbia gości i prowadzi bujne życie towarzyskie. Stąd też  w ogrodzie musiało znaleźć się miejsce na biesiadowanie przy ognisku, mieszczące komfortowo dużą liczbę osób.

Domek dla dzieci w marynarskich barwach, żagiel przeciwsłoneczny i obszerny, drewniany podest nadają wnętrzu ogrodu klimat marynistyczny, nawiązujący do zainteresowań właścicieli.

malwowa-wiz

Ogród w stylu śródziemnomorskim

ogród w stylu śródziemnomorskim

Ogród na poznańskiej Wildzie, położony na słonecznym stoku i zaprojektowany w stylu śródziemnomorskim, uwielbianym przez Właścicielkę. W projekcie wykorzystano materiały naturalne, przede wszystkim kamień o ciepłym odcieniu, przywodzący na myśl włoskie czy chorwackie miasteczka, oraz naturalnie barwione płytki ceramiczne. Z kamienia powstał górny taras, ścieżki oraz murki oporowe. Płytki stworzyły patio na najniższym tarasie. Pomiędzy kamieniami posadzono niskie, aromatyczne rośliny. Zastosowano byliny kwitnące na różowo, żółto i niebiesko, rośliny o srebrnych liściach, zioła, lawendę i wiotkie trawy. Glicynia pokrywająca pergolę zastępuje bugenwillę, a kolumnowe jałowce – cyprysy. Na jednym ze stoków znalazło się miejsce na rozpięcie winorośli.  Uzupełnieniem roślin stały się ceramiczne, niebieskie donice podkreślające główną oś ogrodu.

Ogród wrzosowy wśród sosen

Zgodnie z życzeniem właścicieli zachowano wiele z rosnących na terenie działki sosen oraz dwie brzozy i wykorzystano naturalny układ drzew do stworzenia ogrodu leśnego, ze słonecznymi, wrzosowymi polanami i cienistymi zakątkami pełnymi różaneczników.

koncepcja-ogrodu-leśnego wizuzalizacja-ogrodu-leśnego

Wyjście z domu prowadzi prosto na obszerny trawnik.. Przylega do nich ogród wrzosowy, pełen jesiennych wrzosów i wiosennych wrzośców. Nasadzenia uzupełniają zimozielone płożące jałowce i miniaturowe sosny. W bardziej cienistych miejscach, pod sosnami, rosną różaneczniki i azalie w różnych barwach, kwitnące od marca do czerwca. Między nimi znalazło się miejsce dla pierisów, kalmii oraz krzewów kwitnących latem. Pod krzewami i drzewami glebę okrywają kobierce z bodziszka, barwinka i jałowców. Za obszarem wrzosowiska znajduje się mniejszy, zaciszny trawnik, a koło niego stoi niewielka altana otulona pnączem. W pobliżu altany powstało miejsce na grill z polnego kamienia.
Ścieżki w tej części ogrodu częściowo wyłożone są brukiem drewnianym, częściowo plastrami drewna.

Po prawej stronie od bramy powstanie słoneczny ogród żwirowy pełen kwitnących bylin i wiotkich traw. Rabaty wysypane zostaną białym żwirem uzupełnionym kamiennymi płytami.
Po lewej stronie ogród żwirowy z rabatami wysypanymi ciemnym żwirem. Na tym tle pięknie prezentują się trawy, różowo i żółto kwitnące byliny oraz niebieska perowskia. Pomiędzy wyspami roślin umieszczono plastry naturalnego drewna.
Po lewej stronie bramy znalazło się miejsce na niewielki budynek gospodarczy. Będzie on osłonięty krzewami i mało widoczny od strony domu.
Działkę oddziela od ulicy szpaler ozdobnych krzewów.

Ogród pośród łąk

Ogród położony na skraju miasta, sąsiadujący z łąkami, z lasem na horyzoncie. Głównym założeniem projektu było wykorzystanie „pożyczonego krajobrazu”, aby działka wydawała się większa. W projekcie nawiązano do zbiorowisk łąk – wykorzystano rośliny o naturalnym pokroju, w naturze rosnące na łąkach i preriach, byliny wymieszano z dużymi grupami traw.

Zaprojektowano dwa trawniki – większy, przeznaczony do gier i zabaw ruchowych, i mniejszy, ze specjalnie wybudowaną „sofą” – do wypoczynku w ciszy.

W najdalszej części działki zaprojektowano dziki zakątek, z „naturalnym trawnikiem” z turzycy i wdzięcznymi, delikatnymi brzozami.

Cały projekt jest sielski, utrzymany w kolorowych barwach, pełen lekkości i światła.

ogród-jak-łąka

wizualizacja-ogród-jak-łąka

Podmiejski ogród nowoczesny

Ze względu na ukształtowanie terenu, w projekcie wykorzystano murki oporowe o zróżnicowanej wysokości.

Motywem przewodnim projektu były kule, obecne jako kuliste odmiany wiśni osobliwej i platana, kuliste bukszpany, berberysy i kwiatostany hortensji oraz karłowate sosny kosodrzewiny.  Wzniesione rabaty wypełnione są kolorowymi bylinami i trawami, natomiast front ogrodu jest bardziej formalny – znajdują się tu, oprócz słonecznej rabaty wrzosowej, rzędy ciętych w kulę bukszpanów i szpaler wiśni osobliwych ‚Umbraculifera’.

W narożniku w murek oporowy wkomponowano ławeczkę osłoniętą od reszty ogrodu pergolą z pnączem.

Całość projektu to czyste, czytelne linie w przestrzeni, ale też kolor bylin, krzewów i pnączy oraz piękny, zadbany trawnik.

ogród-z-kulami wizualizacja---ogród-z-kulami

Ogród wśród drzew

Otoczony drzewami ogród o charakterystycznym kształcie, położony w Kościanie, wymagał zaprojektowania dwóch odrębnych stref: ogrodu żwirowego w nasłonecznionej części oraz części rekreacyjnej za domem. Ten obszar zagospodarowano trawnikiem otoczonym kwitnącymi krzewami. Oddalony fragment obsadzono karmnikiem ościstym i wzbogacono falistymi nasadzeniami traw. Na tarasie zaprojektowano podłużne donice obsadzone wytrzymującym polskie warunki klimatyczne bambusem.

Przestronny ogród w przebudowie

Właściciele już istniejącego ogrodu pragnęli go nieco uporządkować i uzupełnić.

Projekt obejmował dosadzenie drzew oraz krzewów oraz uzupełnienie całości rabatami na planie koła. Dodatkowo przy wjeździe na posesje powstało niewielkie wrzosowisko, a w zacienionym miejscu koło domu – rabata roślin cieniolubnych. Żywopłot z tawuł oddzielił ogród od ulicy.

Niewielki zaciszny ogród

Ogród położony przy szeregowcu, złożony z dwóch części – frontowej i głównej, położonej za domem.

Ogród frontowy jest częściowo mocno zacieniony. W tym obszarze zaprojektowano gatunki cieniolubne. Kamienna ścieżka prowadzi do drewutni i śmietnika, a także oddziela wzniesioną rabatę przy murze od pozostałej części ogrodu. Rabata ta otoczona jest murkiem oporowym. Rośliny w przedogródku są barwne, w dużej części zimozielone, dzięki czemu ogród jest ozdobny przez cały rok.

Ogród za domem jest słoneczny, pełen kwitnących drzew i krzewów oraz kolorowych bylin i barwnych pnączy. W narożniku znalazło się miejsce na altanę porośniętą kwitnącymi powojnikami. W słońcu pod ścianą domu rosną pachnące zioła i lawenda.

Nowoczesny ogród dla nowoczesnego domu

Projekt ogrodu zlokalizowanego przy szeregowcu utrzymanym w nowoczesnym, oszczędnym stylu. Właściciele podobnie urządzili wnętrze domu. Ogród miał się stać naturalnym przedłużeniem salonu.

Ogród jest długi i wąski, dlatego należało go optycznie poszerz. Elementy przesłaniające widok dodają mu tajemniczości i zachęcają do spaceru. Duże białe donice nawiązują do białych ścian domu. Prawdziwy ogród japoński byłby zbyt pracochłonny w utrzymaniu, ale wybrane rośliny nawiązują do tego stylu projektowania ogrodów. Kolorystykę utrzymano w odcieniach bieli i zieleni, z akcentami czerwieni i szarości. Całość jest oszczędna i elegancka.

Zachęcam do przeczytania opinii Właścicieli!

Niewielki ogród przydomowy

Ogród ten utrzymano w tonacji zielono-żółto-purpurowej. Właściciele to zajęci młodzi ludzie, więc rośliny dobrano tak, by wymagały minimalnej pielęgnacji. Niewiele jest bylin, o barwach ogrodu stanowią tu krzewy i krzewinki. Rozległy trawnik pozwala na organizację przyjęć i pikników.

Ogród dla rodziny z dziećmi

Projekt ogrodu stanowił pewne wyzwanie, ze względu na istniejące już nasadzenia, do których należało się dostosować.

Ogród przeznaczony jest dla rodziny z dwójką dzieci. Duży trawnik za domem zapewnia miejsce do biegania i gry w piłkę. Zaciszne miejsce na ognisko nadaje się również do zabawy w dom. Sporo miejsca przeznaczono na plac zabaw, piaskownicę i podest pod basen.

Znalazło się też miejsce na drzewa owocowe, maliny i dodatkowo miniaturowe drzewka owocowe w doniczkach.

Taras został osłonięty od wiatru przy pomocy powojników wspinających się po trejażach.  W ogrodzie frontowym zaprojektowano wrzosowisko wzbogacone roślinami iglastymi i różanecznikami.

Zapraszamy do zapoznania się z referencjami właścicieli ogrodu.

Ogród na skraju lasu

Ogród podzielono na dwie strefy: naturalną, położoną za domem, oraz formalną, znajdującą się we frontowej części działki.

Nasadzenia bylin, traw i paproci o naturalistycznym charakterze oraz wijące się wykorowane ścieżki wkomponowano w istniejące grupy sosen, brzóz i grabów. Jeden z dłuższych boków oraz tył działki obsadzono dużymi, kwitnącymi krzewami takimi jak lilaki i dzikie róże. Drugi bok osłania przed wzrokiem ciekawskich żywopłot grabowy. Żywopłot ten odsunięto od ogrodzenia ze względu na obecność dużego psa w ogrodzie. Zwierzę może rozładować swą energię bawiąc się na obszernym trawniku za domem.

W narożniku znalazło się miejsce na altankę, a pod brzozą ustawiono ławkę.

W strefie formalnej znajduje się geometryczny ogród różany z romantyczną pergolą obsadzoną pnącymi różami i ścieżkami wysypanymi białym żwirem. Z przodu ogrodu, na gładkim trawniku, rosną szczepione na pniu migdałki trójklapowe i wierzby ‚Hakuro-Nishiki’.

Na całym terenie posadzono cebulki wiosennych roślin takich jak tulipany i krokusy.  Wiosną zakwitną one na rabatach oraz na trawniku.

Poniżej koncepcja i wizualizacja ogrodu. Zapraszamy do zapoznania się z referencjami wystawionymi firmie Jadorna przez właścicieli ogrodu.

Ogród na planie okręgów

Ogród przeznaczony dla rodziny z małym dzieckiem. Właściciele posiadają także dużego, lecz młodego psa. Dlatego też rośliny dobrano tak, by nie stanowiły zagrożenia ani dla dziecka, ani dla zwierzęcia. Zastosowano głównie drzewa krzewy, zwłaszcza iglaste, by odgrodzić się od sąsiadów i by ogród nie wymagał nazbyt czasochłonnej pielęgnacji.

Plan ogrodu oparto na kilku okręgach. W jednym z zakamarków trawnika zlokalizowano ławeczkę. W przeciwległym narożniku znajduje się wyłożony cegłą krąg służący jako miejsce na grilla. Zastosowanie cegły nawiązuje do fasady domu.

We frontowej części ogrodu zaprojektowano ozdobną  „łezkę” w trawniku, obsadzoną między innymi lawendą,.

Zaciszny ogród w Walerianowie

Stworzono tutaj zaciszną, osłonięta przed wzrokiem sąsiadów oazę zieleni pełną kwitnących krzewów i pnączy. Rabaty bylin i krzewów otaczają trawnik o miękkich liniach. Piękna brzoza pożyteczna ‚Doorenbos’ stanowi punkt centralny ogrodu.

Ogród przy domu jednorodzinnym w Walerianowie

Właściciele  marzyli o ogrodzie ozdobnym, ale jak najmniej kłopotliwym. Życzeniem klienta było zaprojektowanie ogrodu, którego głównym elementem będą iglaki. Projekt udowadnia, że nawet z niemal samych roślin iglastych można stworzyć interesujące i barwne założenie.

Zdjęcia zakładanego ogrodu można podziwiać na blogu właścicieli –
zdjęcia cz. 1
zdjęcia cz. 2
zdjęcia cz. 3
zdjęcia cz. 4

Ogród przy szeregowcu w Biedrusku

Niewielki ogródek przy szeregowcu został zaprojektowany z myślą o optycznym powiększeniu przestrzeni. Efekt taki zapewnia kamienna ścieżka prowadząca wzrok od tarasu i niknąca w zieleni przy piaskownicy. Kwitnące krzewy dodają ogródkowi uroku i barw od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Ogród przydomowy w Wierzycach

Ogród przydomowy w Wierzycach charakteryzuje się starannie dobraną kolorystyką i swobodnym układem ścieżek oraz rabat. Duża ilość różnych gatunków roślin okrywowych powoduje,  że w miarę upływu czasu ogród staje się coraz mniej uciążliwy w pielęgnacji.

Duży ogród przydomowy w Chelmsford

Ogród ten położony jest wśród łąk, częściowo w obszarze chronionego krajobrazu. Dlatego też zastosowano tutaj elementy naturalne, najbardziej jak to możliwe zacierając granicę między posesją a otaczającym ją krajobrazem. Wprowadzono naturalistyczny zagajnik oraz zasiano tradycyjne, kośne łąki. W sadzie zastosowano stare odmiany drzew owocowych, a wszelkie elementy małej architektury wykonano z materiałów naturalnych – przede wszystkim z drewna i piaskowca. Tylko w budowie podjazdu wykorzystano nowoczesne, przepuszczające wodę płyty.