Jadorna Studio Sp. z o.o. – Projektowanie i zakładanie ogrodów

Koncepcja zagospodarowania terenu ogrodu zoobotanicznego w Toruniu

Inspiracją do powstania niniejszej koncepcji był związek Torunia, rodzinnego miasta Mikołaja Kopernika, z nauką, a w szczególności z astronomią. Koncepcja ma także za zadanie podkreślić krajobrazowy, romantyczny charakter ogrodu oraz jego specyficzną funkcję związaną z hodowla i ochroną zwierząt i roślin. Ma również nawiązywać do historii jego powstania jako ogrodu botanicznego o cechach parkowego założenia romantyczno-krajobrazowego, którego elementy możemy podziwiać do dziś.

Rewitalizacja Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu ma na celu uatrakcyjnienie go dla zwiedzających poprzez szereg zabiegów wzbogacających jego charakter i funkcje.
Jednym z celów niniejszej koncepcji jest podkreślenie parkowego charakteru założenia i uwydatnienie jego walorów krajobrazowych poprzez stworzenie otwarcia widokowego na osi brama główna – staw, zagospodarowanie zielenią terenu za ptaszarnią oraz stworzenie obszaru przeznaczonego do zabawy i wypoczynku w zachodniej części ogrodu. Romantyczny charakter parku podkreśli zestaw klasycznych ławek, altan i pergoli wraz z dobranymi do nich koszami na śmieci. Jedną z głównych atrakcji ogrodu stanie się oczyszczony i powiększony staw z wyspą lemurów i drewnianym mostkiem. Pomysłowa fontanna, kawiarnia z zielonym dachem, rozbudowany plac zabaw i zadbana zieleń zachęca zwiedzających do pozostania w ogrodzie na dłużej. Intymną, relaksująca atmosferę zapewnią także ekrany roślinne oddzielające teren ogrodu od ruchliwych ulic: Bydgoskiej i Rybaki. W dalszej przyszłości planowana jest rozbudowa kolekcji zwierzęcej.

O koncepcji tej można było przeczytać na blogu Mrówkojada – Cztery hektary możliwości – plany rozwojowe Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu. Można tez był przeczytać artykuł na ten temat – w lutowym numerze Zieleni Miejskiej. O artykule tym wspominałam na naszym blogu.

W lutym 2012 roku Ogród Zoobotaniczny otrzymał dofinansowanie na realizację projektu rewitalizacji! Na stronie Ogrodu czytamy między innymi:

„Ogród Zoobotaniczny otrzymał dofinansowanie z funduszy unijnych na realizację projektu pn. „Rewitalizacja elementów Ogrodu Zoobotanicznego na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu”. W dniu wczorajszym 07.02.2012r w Urzędzie Marszałkowskim Pan Prezydent Machał Zaleski uroczyście podpisał umowę o dofinansowanie projektu.
Całkowita wartość projektu wynosi 1 297 989,76 PLN a kwota dofinansowania 562 100,00 PLN.

(…)

Pierwszy etap, który zakończył się w grudniu 2011r objął doposażenie ogrodu w elementy małej architektury tj. ławeczki i kosze na śmieci, nowe urządzenia zabawowe na placu zabaw: piaskownica, bujaki, huśtawki, równoważnie, zjeżdżalnie, pomost wiszący, tor przeszkód, piramida z siatki linowej.

Drugi etap realizowany będzie w 2012 – 2013r. W jego zakres wejdzie rekultywacja stawu wraz z budową studni głębinowej zasilającej zbiornik wody.

Po środku stawu zostanie wysypana wyspa przeznaczona dla dwóch gatunków lemurów, Zwierzęta na wyspie będzie można oglądać z drewnianego pomostu. Niedaleko od stawu powstanie całoroczny domek dla lemurów, którego konstrukcja umożliwi podglądanie zwierząt przez szyby.

Aby udoskonalić przeprowadzanie zajęć dydaktycznych na świeżym powietrzu w okresie wiosenno – letnim postawiona zostanie murowano – drewniana altana dydaktyczna ,w formie otwartej wiaty z zielonym trawiastym dachem.

 Zagospodarowana zostanie również część ogrodu za Ptaszarnią, powstanie tam ogród wiejski z roślinami hodowanymi kiedyś na obszarach wiejskich, starymi odmianami jabłoni, bylinami, krzewami.

Wpływ niekorzystnych warunków antropogenicznych na florę i faunę ogrodu częściowo zminimalizują nasadzenia ekranu  roślinnego.

W centrum ogrodu usytuowana zostanie fontanna, która stanowić będzie atrakcyjne miejsce wypoczynku w otoczeniu namiastki dzikiej przyrody.”