Jadorna Studio Sp. z o.o. – Projektowanie i zakładanie ogrodów

blog

Ogród wrzosowy wśród sosen

Rękami chłopaków z Ogrodów.Pro powstaje właśnie ogród według projektu studia Jadorna.

Projekt i wizualizację można zobaczyć  na naszej stronie, w dziale „Portfolio – ogrody”.

Poniżej kilka zdjęć zrobionych w trakcie prac nad ogrodem. Niecierpliwie czekamy na zakończenie prac!

Pracownicy sadzą już rośliny…ogród-leśny-1

Widok na powstający ogród

ogród-leśny-2kulista sosna ‚Varella’

sosna-Varella

przepiękna ścieżka z bruku dębowego  ścieżka-z-bruku-dębowego

wrzosy i wrzośce przygotowane do sadzeniawrzosy-i-wrzośceZaglądajcie na naszą stronę – niedługo zdjęcia ostatecznego efektu!

Gdzie ta wiosna?

przebiśniegi

Mimo, że mamy już początek kwietnia, wiosny nie widać. Wróciły już gęsi i bociany, ale śnieg nadal pokrywa zmrożoną ziemię i wszyscy z utęsknieniem wypatrujemy ocieplenia.

Wystarczy jednak kilka cieplejszych dni, by promienie słońca ogrzały glebę i rośliny zbudziły się do życia. Liście na gałęziach będą rozwijać się wręcz w oczach, spod śniegu wychyną pierwsze kwiaty, zazieleni się trawa.

żonkile w śniegu

Niedługo przyjdzie pora na prace w ogrodzie

Przygotowując się do odwrotu zimy i nadejścia wiosny, warto pamiętać o przejrzeniu narzędzi ogrodniczych tak, by nie zabrakło nam niczego, co będzie potrzebne do przeprowadzenia pierwszych prac w ogrodzie. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na sekatory – część roślin będzie wymagała cięcia! Trzeba też będzie usunąć stare kwiatostany i uszkodzone przez mróz gałęzie. Kiedy minie niebezpieczeństwo przymrozków, będzie można zdjąć z roślin osłony zimowe. Po całkowitym ustąpieniu śniegu trzeba się będzie także zabrać za regenerację trawnika oraz rozpocząć jego koszenie. Jeżeli brak nam czasu czy wiedzy, warto skontaktować się z fachowcem, który za nas przygotuje ogród do lata.

cięcie gałęzi

Plany i projekty

Jeśli ogród pozostaje jeszcze w sferze marzeń, warto wykorzystać ostatnie chłodne dni do przygotowania projektu naszego zielonego zakątka. Dzięki temu łatwiej będzie zaplanować poszczególne prace i wydatki. W razie potrzeby warto skonsultować się z projektantem zieleni lub nawet zamówić kompletny projekt u profesjonalisty. Pieniądze wydane na projekt ogrodu pozwolą w przyszłości uniknąć strat w roślinach czy nieudanych inwestycji. Lista roślin sporządzona przez projektanta znacznie ułatwi zakupy!

Niezależnie od tego, czy mamy ogród, ogródek, czy może tylko balkon, wszyscy już z utęsknieniem czekamy na wiosnę!

wizualizacja ogrodu wiejskiego

Wiosno, przybywaj! Czekamy!

Zdjęcia roślin pochodzą ze strony http://www.freedigitalphotos.net/ Autorzy: -Marcus-, adamr i Keattikorn

Dobre wiadomości!

Wszystkich czytelników bloga z przyjemnością zawiadamiamy, że właścicielka firmy została dziennikarką – wolontariuszką dla znanego portalu traktującego o szeroko pojętej architekturze krajobrazu – Landscape Architects Network.

Zapraszamy do czytania artykułów, polubienia LAN na Facebooku oraz na stronę profilową autorki: http://landarchs.com/marta-ratajszczak-writer/

Park Mużakowski – angielski park na granicy niemieckiej

Położony po obu stronach Nysy Łużyckiej, park Mużakowski znowu stanowi całość i cieszy turystów swoimi kilometrami dróg i ścieżek biegnących pośród starannie zaplanowanego krajobrazu. Nie zawsze jednak tak było. Przez ponad 50 lat na Nysie przebiegała granica polsko-niemiecka i starannie zaplanowana przez Hermanna von Pücklera całość była podzielona na dwie części.  Urocze mostki przerzucone przez rzekę straciły sens, a zieleń po stronie polskiej niszczała z roku na rok. Na szczęście już w 1989 roku udało się podpisać międzynarodową umowę w sprawie podjęcia wspólnych, polsko-niemieckich, działań na rzecz rekonstrukcji i ochrony Parku Mużakowskiego, a 2 lipca 2004 r. park został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

 

Dziś możemy podziwiać niesamowite dzieło ekscentrycznego księcia Pücklera w całej okazałości. Ponad 700 hektarów pełnych rozległych trawników, malowniczych skupisk drzew, starannie zaplanowanych otwarć krajobrazowych, jezior i mostków czeka na turystów. Odwiedzający mogą wspiąć się na jedno z trzech sztucznych pagórków ziemnych, pływać kajakami po rzece lub zwiedzać park rowerem. Mogą też obejrzeć odnowiony zamek – niczym wyjęty wprost z bajki Disneya – i jego wnętrza oraz leżący nieopodal ogródek biało-niebieski, gdzie na rabatach rosną wyłącznie rośliny o białych lub niebieskich kwiatach.

Niebieski mostek prowadzi do biało-niebieskiego ogrodu

Warto zwiedzać park w maju, gdy kwitną różaneczniki i azalie, ale park pozostaje malowniczy o każdej porze roku. Z Poznania dojazd zajmuje około 3 godzin, z Wrocławia zaledwie nieco ponad dwie godziny. Aby zobaczyć cały park, potrzebne są przynajmniej dwa dni.

Rozległe krajobrazy Parku Mużakowskiego

 

 Malowniczy Park Mużakowski

 

Dyżury w salonie Cermag

Już jutro zapraszamy na bezpłatne spotkanie z projektantką krajobrazu! Dyżur odbędzie się w godzinach 11:00 – 14:00 w salonie Cermag przy ul. Głogowskiej 248 w Poznaniu.

 

Wyświetl większą mapę

Jadorna i OgrodyPro na targach Gardenia 2012

                                 Opadły już nieco emocje po targach Gardenia i nadeszła pora, żeby opisać tegoroczne wrażenia.

                         Nasza poznańska impreza ogrodnicza rozrasta się z roku na rok. Gardenia 2012 zajmowała imponującą liczbę pawilonów i zgromadziła naprawdę liczną grupę wystawców. Pomiędzy nimi znalazła się autorka niniejszego bloga z firmy Jadorna Studio Projektowania Zieleni, która wraz z Robertem Polańskim, właścicielem firmy OgrodyPro, zajmowała niewielkie stoisko w pawilonie 6A. Stoisko przygotowywaliśmy wspólnymi siłami przy pomocy Centrum Ogrodniczego Yaroplant, florystki – pani Moniki oraz firmy SPL group, która dostarczyła nam piękne i wygodne meble z linii Silaos.

Wszystkim naszym pomocnikom  serdecznie dziękujemy!

                                 Na targach Gardenia nie mogło zabraknąć firmy Floribras, która ponownie zaprezentowała gotowe żywopłoty Quick Hedge.  Po roku nadal uważam ten wyrób za doskonałe rozwiązanie. Cena, jak na polskie warunki, jest niestety dość wysoka, niemniej jednak jest to świetny pomysł dla niecierpliwych 😉 Prawdziwym klejnotem tegorocznych targów były jednak przepiękne ogrodowe bonsai oraz cudowne storczyki!

                                       Jak co roku, projektem stoiska zachwyciła szkółka Zymon. W zeszłym roku stoisko przyciągało wzrok butelkami szampana na gałązkach drzew, tym razem kolorem przewodnim był żółty w odcieniu wiosennych forsycji. Powszechnie znane i cenione magnolie owinięto żółtym materiałem, a na ich gałęziach powieszono papierowe girlandy „kwiatów”. Dekorację uzupełniono żółtolistnymi odmianami iglaków. Gratuluję szkółce świetnego pomysłu!

Tym radosnym, wiosennym akcentem kończę relację z tegorocznej Gardenii. Posiadanie własnego stoiska, oprócz niewątpliwych zalet, ma tę wadę, że trudno znaleźć czas na zwiedzanie targów. Niemniej jednak, impreza z pewnością warta była wizyty. Jeszcze raz dziękujemy bardzo wszystkim tym, którzy odwiedzili nasze stoisko i umili nam czas swoim zainteresowaniem i rozmową!

Zapraszamy na targi Gardenia 2012!

Jadorna zaprasza na tegoroczne targi Gardenia. Już 24 lutego będzie można odwiedzić największe targi ogrodnicze w Zachodniej Polsce. Impreza potrawa do 26 lutego. W sześciu pawilonach na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich zgromadzona zostanie oferta szkółkarzy, centrów ogrodniczych, producentów małej architektury i akcesoriów ogrodowych oraz architektów krajobrazu i twórców ogrodów.

W oczekiwaniu na otwarcie wystawy warto zapoznać się z katalogiem tegorocznych wystawców. Na pewno nie zabraknie wśród nich studia Jadorna oraz zaprzyjaźnionej firmy – OgrodyPro!

Do zobaczenia na Gardenii!

 

 

Czarodziejskie ogrody Toma Stuarta-Smitha

Moja fascynacja pracami Toma Stuarta-Smitha rozpoczęła się w trakcie moich studiów w Writtle College. Oprócz licznych projektów musieliśmy przygotować także prezentację na temat wybranego projektanta zieleni. Mnie dostał się akurat Tom Stuart – Smith. Przyznam szczerze, że przedtem nigdy nie słyszałam tego nazwiska. Zaczęłam jednak szukać informacji na jego temat i moim oczom ukazały się przepiękne, barwne rabaty znajdujące się gdzieś pomiędzy stylem Gertrudy Jekyll a naturalną łąką kwietną, łany szumiących traw oraz gra kolorów w zastosowanych materiałach ścieżek i murów.

Urodzony w 1960 roku Tom Stuart-Smith jest jednym z najbardziej znanych współczesnych brytyjskich architektów krajobrazu. Zdobywca kilka złotych medali na Chelsea Flower Show, w tym „the best in show”. W swoich projektach kładzie nacisk na zachowanie jedności całego ogrodu. Taki efekt osiąga dzięki użyciu tych samych materiałów i powtarzaniu gatunków roślin w całym założeniu. Ogrody Stuarta-Smitha opierają się w dużej mierze na relacji między użytymi materiałami a roślinnością. Na przykład w „Telegraph Garden”, zwycięskim ogrodzie z Chelsea 2006, rdzawe płyty stanowią tło dla srebrnolistnych krzewów i srebrzystych traw. Ogród ten opiera się na kontraście między minimalizmem materiałów a bogactwem zastosowanych roślin. Projektant często wykorzystuje ten kontrast między nieożywionymi a ożywionymi elementami ogrodów, przeciwstawiając sobie kolory, kształty i faktury, by wykreować interesującą przestrzeń. Na przykład w Trentham Gardens w Staffordshire zestawione są ze sobą kolumnowe formy iglaków zestawione są z parasolkowymi drzewami liściastymi i bujnymi rabatami u ich stóp. W ogrodzie Laurent-Perrier, zatytułowanym „Hołd dla Le Notre’a”, kontrastują srebrzyste pnie drzew z obwódkami parterów z ciętego bukszpanu. Efekt wzmacniają umieszczone w ogrodzie lustra.

Stuart-Smith w swoich pracach stara się łączyć projektowane ogrody z otaczającym krajobrazem. Dzięki temu osiąga wrażenie przestrzeni, ogród stapia się z krajobrazem, zacierają się granice między tym, co stworzone ludzką ręką a otaczającą naturą, która staje się też tłem dla ogrodu. Kompozycje roślinne w projektach Stuarta-Smitha naśladują naturę, często balansują na krawędzi dzikiej łąki kwietnej.

Na koniec – kilka słów projektanta „o sobie samym” w wywiadzie dla BBC:

„My work is understatedly modern and often contrasts a very simple architectural framework with a diverse and naturalistic planting style which is rooted in the identity of a place. I try to make gardens in which people feel that they are not being bossed about – told what to look at and where to go. I try to make gardens that can be easily looked after and enjoyed; not showy, ice-cool set pieces where a blade of grass out of place causes a fainting fit.”

„Moje prace są minimalistycznie nowoczesne i czesto polegają na kontraście między prostą ramą architektury a zróżnicowanymi, naturalistycznymi nasadzeniami zakorzenionymi w tożsamości danego miejsca. Staram się tworzyć ogrody, w których nikt nie rozkazuje ludziom – nikt im nie mówi, na co mają patrzeć i którędy iść. Próbuję tworzyć ogrody, którymi łatwo się opiekować i którymi można się cieszyć; nie pokazowe, lodowato zimne dzieła, w których źdźbło trawy w niewłaściwym miejscu powoduje atak omdleń”

Tak powstaje park…

Ruszyły prace związane z zagospodarowaniem prywatnego parku w okolicach Gostynia. O koncepcji tego założenia można przeczytać tutaj.

Obecnie trwają prace ziemne związane z ukształtowaniem terenu oraz wykopaniem stawów. Posadzono też niektóre rośliny. Jadorna będzie czynnie uczestniczyć w całym przedsięwzięciu, więc niebawem będzie się można zapoznać z dalszym ciągiem sprawozdania.

Obecnie park wygląda tak:

Trwające prace ziemne i panująca w Polsce późna jesień sprawiły, że krajobraz wydaje się nieco księżycowy, ale poczekajcie tylko na wiosnę i na zakończenie prac!

Z najlepszymi życzeniami!